Selective Test Results

2021

Distinguished Achievers 
Daria ChernykReading 50/50
Thinking Skills 50/50
Mathew QiThinking Skills 50/50
Iris BochenekReading 50/50
Joyce LiuReading 50/50
Cindy CaiReading 50/50
Eric ZouThinking Skills 49.03/50
Dylan Ju49.5/50
Selina FengThinking Skills 47/50
Kirby YanWriting 44/50
Ethan HeWriting 44/50
Results  
Daria ChernykCaringbah 109.27
Ethan HeNorth Sydney Boys106
Eric ZouNorth Sydney Boys104.50
Matthew QiNorth Sydney Boys103.57
Joyce LiuNorth Sydney Girls100.62
Iris BochenekSydney Girls , MLC100.21
Kirby Kan YanNorth Sydney Boys99
Cindy CaiSydney Girls98.50
Eileen ZhangNorth Sydney Girls98.20
Selina FengSydney Girls98.16
Junyoung LeeNorth Sydney Boys97.77
Matthew CaoSydney Boys96.18
Sophie DuSydney Boys95.68
Dylan JuSydney Boys94.69
Oscar LuoSydney Boys93.47
Amy DuSydney Girls93.05
Sophia JiangSydney Girls92.68
Samuel ZhengSydney Girls92.68
Wen QuCaringbah88.18
ZaraCaringbah88.12
Anabelle HoCaringbah , Sydney Girls Reserve
88
Joshua JinSydney Technical87.17
Jerry HanCaringbah85
Shaayan AhmedCaringbah84.36
Alex H.Caringbah84
Eric WangCaringbah 83
Lydia LuoCaringbah 82
Jimmy LuoSydney Technical82
Janice TeoCaringbah81.37
Eric ZhengCaringbah81
Maxwell JiangCaringbah 80.92
Oliver ZhuSydney Technical79.68
Audrey WangSydney Girls79
Riley FungTempe Reserve78.30
Vova GrebenetsTempe Reserve76
Raiid MasumHurlstoneTBA
Feodor PimenovCaringbahTBA
Chanelle LimNorth Sydney GirlsTBA
Jasper LiNorth Sydney BoysTBA

2019

RankStudent NameMarkSchool
1Marcus Ke261James Ruse Agricultural High School
100% Scholarship Trinity Grammar School
75% Scholarship Newington College
2Nacy Hsu*100% Scholarship Meriden School
3Annika Chang*100% Scholarship MLC School
4Sophie Xue100% Scholarship Danebank School
5Charlotte SelkirkBaulkham Hills High School
6Rachel Yang246.2North Sydney Girls High School
7Vlad Skorokhod239Caringbah High School
8Meredith Xu235Sydney Girls High School
9Suri Guo234.96North Sydney Girls High School
10Charlynn LimNorth Sydney Girls High School
11Lena ZhuNorth Sydney Girls High School
12Andrew Tran233.35Caringbah High School
13Kelly Lin233++Sydney Girls High School
14Evan Hoo233Sydney Boys High School
15Andrew Yao231Sydney Boys High School
16Julia Webster231Fort Street High School
17Eddie Xu230++Sydney Boys High School
18Brian Huang227.83Sydney Boys High School
19Natalie Tsang225.7Sydney Girls High School
20Ivy Ying225.51Sydney Girls High School
21Angelina Zhang225Sydney Girls High School
22Richard Goldberg224.83Sydney Boys High School
23Ellen Fu223.95Sydney Girls High School
24Tariq M.222.8Sydney Boys High School
25Shreya Shrestha217++St George Girls High School
26Darren Liao213Caringbah High School
27Alisa Wang211.98St George Girls High School
28Jacqueline Yang210Caringbah High School
29Lucy Liang208.28St George Girls High School
30Alexander Yang205.82Sydney Technical High School
31Gabbie Angelkovik205Caringbah High School
32Tania Rojanawisut204.24Caringbah High School
33Maggie Zeng202.22Caringbah High School
34Jasmin Chung201.26Caringbah High School
35Milena Constatine201Caringbah High School
36Summer Bushell200.2Tempe High School
Caringbah High School Reserve
37Zen Oshima196.4Tempe High School

2018

RankStudent NameMarkSchool
1Ramon Zhang263James Ruse High School (The Shore 100% Scholarship)
2Melvin Chung253.47Fort Street High School
3William Qi252.66North Sydney Boys High School
4Andoni Condosiadis252.5North Sydney Boys High School
5Grant Huang249North Sydney Boys High School
6Yan Xi Mo247North Sydney Girls High School
7Jacob Campbell245.65North Sydney Boys High School
8Alena Li 243.81North Sydney Girls High School
9Kai Lu 243.23Sydney Girls High School
10Andrew Wang240.12Sydney Boys High School
11Raymond Zhang239.65Sydney Boys High School
12Daisy Ferguson238.55North Sydney Girls High School 
13Benjamin Li236.79Caringbah High School
14Oscar Yee236.17Sydney Boys High School
15Zoe Tong235.56Sydney Girls High School
16Elling Jiang234.17Sydney Girls High School
17Logan Ma234.05Sydney Boys High School
18Geoffrey Wei234Sydney Boys High School
19Lucy Liu 233Sydney Girls High School
20Sienna Tran232.85Sydney Girls High School
21Young Chen230++Hurlstone High School
22Peter Mai228.2Fort Street High School
23Andrew Dong223Caringbah High School
24Zoe Zhao222St George High School
25Lachie Choy221.07Sydney Technical High School
26Ryan Ho221Sydney Technical High School
27Victor Sun220.8Sydney Technical High School
28Ava Chin218St George High School
29Joanna Liu218.54Caringbah High School
30Hayden Van217.5Sydney Technical High School
31Dylan Wong216.28Sydney Technical High School
32Annabelle Hau214St George High School
33Ben Tyler212.55Caringbah High School
34Emily Zhou210St George High School
35Alan Chew210Sydney Technical High School
36Joseph  Chou210Sydney Technical High School
37Toby Ong207Sydney Technical High School
38Gopika Sudhesh206.75Caringbah High School
39Louise Wen206.5Caringbah High School
40Alyssa Trinh205.01Caringbah High School
41Charlotte Shi204Caringbah High School
42Wilson He203.97Caringbah High School
43Lawrence Lui203Caringbah High School
44Sakura  Suzuki Toh200.12Tempe High School (Caringbah High School Reserve )
45Jade Lao199.85Tempe High School
46Vivian Qin 198Tempe High School

2017

RankStudent NameMarkSchool
1Gilbert Johanneman272.76North Sydney Boys High School
2Dennis Tan*247++North Sydney Boys High School
3Perry Chan247++North Sydney Boys High School
4Allison Liao241.59North Sydney Girls High School
5Sharon Guo**240.51Sydney Girls High School
6Isaac Zheng*237.54Sydney Boys High School
7Michael Satosa**235.65North Sydney Boys High School
8Gordon Leung235.62North Sydney Boys High School
9Ethan Khisa235.49Bualkham Hills High School
10Vivian Zhao234.66Sydney Girls High School
11Austin Ji233.55North Sydney Boys High School
12Ava Lee233.45Sydney Girls High School
13Aidan Tse**232.42Fort Street High School
14Jason Phua231Sydney Boys High (North Sydney Boys Reserve)
15Daniel Xue230.14Fort Street High School
16Andrew Yang227.22Sydney Boys High School
17Lisa Morgan*227Caringbah High School
18Isabella Huynh226North Sydney Girls High School
19Evelyn Luo**224.15Sydney Girls High School
20Sabrina Zhu223++Sydney Girls High School
21Lilian Wang223.89Sydney Girls High School
22Jessie Lim*222Sydney Girls High School (PLC 100% Scholarship)
23Jarrod Su221.69Sydney Technical High School (Sydney Boys High School Reserve)
24Charlotte Kim221.58Horsnby Girls High
25Evelyn Luo221Horsnby Girls High
26Wayne Nguyen220.89Sydney Technical High School
27Toby Le220.68Sydney Technical High School
28Eric Yang220.51Caringbah High School (Sydney Boys High School Reserve)
29Joshua Yip222Sydney Boys High
30Kelvin Xu220.5Secondary College (Manly Campus)
31Edward Ng 220.36Sydney Technical High School (Sydney Boys High School Reserve)
32Emily Chan219.66Secondary College (Manly Campus)
33Matthew Cooper216.9Caringbah High School
34Jack Kwan216Sydney Technical High School (Sydney Boys High School Reserve)
35Ian Hui214Sydney Technical High School
36Jacob Yang203.85Caringbah High School
37XinPing Lin201Caringbah High School
38Erika Mckeag200++Caringbah High School
39Kelvin Wan199++Caringbah High School
40Gloria Chen197++Caringbah High School Reserve (St George High School Reserve)
41Sophie Liu197.58Chatswood High School
42Hugo Lai195.62Chatswood High School
43Ken Dong193.5Tempe High School (Sydney Technical High School Reserve;  Caringbah High School Reserve)
44Andrey Mar191Tempe High School Reserve
45Alicia Gain189Tempe High School Reserve

2016

RankStudent NameMarkSchool
1Monica Zhou*230+North Sydney Girls
2Leo Tong229.81+ North Sydney Boys
3Olivia Fan210+Caringbah
Sydney Girl Reserve
4Penny Ge187++ Tempe Reserve
5Sharnia Zhang178+Tempe Reserve
6Alvin Xu160++
7Sanbo Peng265James Ruse
8Catherine Chen257.35James Ruse
75% Scholarship PLC Croydon
9Yvonne Zhao253.31James Ruse
100% Scholarship Meriden School
100% Scholarship PLC Croydon
10Kathleen Yu 250North Sydney Girls
11Sunny Liu 244.45Sydney Girls
12Jonathan Hong229.93Sydney Boys
13Michelle Chen*225North Sydney Girls
14Mabelle Chung220.79Fort Street
15Jayden Deen220.7Caringbah
16Geoffrey Zhang215.4Fort Street
17Aleksander Constantine210Caringbah
18Jayme Chew207St George Girls High
Sydney Girls Reserve
19Kylan Keying Xie205St George Girls High
Sydney Girls Reserve
20Kalan Fang204.99Caringbah High School
21Derek Yan*202.54Sydney Technical High
22Yong Deng201.7Sydney Technical High
23Irene Tan*198.75Caringbah
24Venus He195.9St George Girls High-42
CAR-32
25Sachin Ngyanar192Rose Bay Secondary College
will go to Cranbrook 
26Jessica Wang189.6Temp Reserve
St George Girls High Reserve
27Anna Jordanov189

2015

RankStudent NameMarkSchool
1Leroy Ma (Top 1 in NSW)276.51Newington College 100% Scholarship
North Sydney Boys High School
2Connie Yang260.84North Sydney Girls High School
3Yiren Guo260.64James Ruse Agricultural High School
4Ishak Chung*258The Scots College 100% Scholarship
North Sydney Boys High School
5Thomas Zheng257.22Newington College 75% Scholarship
Sydney Boys High School
6Vivian Chen256.11Private School 100% Scholarship
North Sydney Girls
7Andy Chen253James Ruse Agricultural High School
8Angela Wang250.77James Ruse Agricultural High School
9Andy LinJames Ruse Agricultural High School
10Louis Pan249+North Sydney Boys High School
11Kang Kai Xin247.65North Sydney Boys High School
12Jackson Fu243.78North Sydney Boys High School
13Jake Song243.42Sydney Boys High School
14Jeffrey Lu241.38Sydney Boys High School
15Henry Guo238.76Sydney Boys High School
16Elaine Song238.22North Sydney Girls High School
17Cymon Traynor236Sydney Boys High School
18Steven Wang232.40Sydney Boys High School
19Gina Zhang230+All Saints Grammar School 100% Scholarship
20Chrissy Hu*228Sydney Girls High School
21Andy Xu220.91Sydney Boys High School
22Charley HuangSydney Boys High School
23Julian Zheng220Sydney Boys High School
24Yeong Meng Li219Sydney Boys High School
25Mabel Chen216.33Hurlstone Agricultural High School
26Lawrence Bai213.46Sydney Technical High School
Sydney Boys High School Reserve
27Kevin Huang213Caringbah High School
Sydney Boys High School Reserve
28Issac Esh200Caringbah High School
29Clarrissa Kalamvokis198Caringbah High School
30Lena Zheng196Tempe High School
St George Girls High School Reserve
31Gordon Lou190Tempe High School Reserve
Sydney Technical High School Reserve
32Jordan Lu*190Tempe High School Reserve
Sydney Technical High School Reserve

2014

RankStudent NameMarkSchool
1Jack Li271.14Trinity Grammar 100% Scholarship
Knox Grammar 100% Scholarship
Reedam House 100% Scholarship
2Jordan Zhong263.5The Scots College 100% Scholarship
James Ruse
3Christine Li260.69The Scots College 100% Scholarship
James Ruse
4Lucy Jiang260James Ruse
5Theodore Qian258Knox Grammar 100% Scholarship
Sudney Boys High
6Manna Cai252.32North Sydney Girls High
7Tiffany Li250.39Sydney Girls High
8Kevin Luo246.43North Sydney Boys High
9Kieran Guan245.9Sydney Boys High
10Edric Hu244The Scots College 100% Scholarship
North Sydney Boys High
11Mona Wu240North Sydney Girls High
12Eddy Li 235+
13Wendy Dai238Sydney Girls High
14Eva Vo237.5North Sydney Girls High
15Kimberley Hua237Sydney Girls High
16Ikko Ehode Arimoto236Sydney Boys High
17Ramon Zhang235.97Sydney Boys High
18Irene Chen232.82Sydney Girls High
19Natalie Liu231.47Sydney Girls High
20Sherene Su229.57Sydney Girls High
21Tiffany Zheng227.18Sydney Girls High
22Frank Yang226.94Sydney Boys High
23Ada Kwok225.5Sydney Girls High
North Sydney Girls High Reserve
24Glenn225+
25Rhiannon Ho224.6St George Girls High
Sydney Girls High Reserve
26Derek Sae-Jong223.21Fort Street High
Sydney Boys High Reserve
27Carmen Wen222Fort Street High
Sydney Girls High Reserve
28Leah Zheng220Fort Street High
29Nikita Sovetov220Caringbah High
30Victor Tang219.1Caringbah High
Fort Street High Reserve
31Vanessa Fong215St George Girls High
32Ryan Choo216Caringbah High
33Tully Xiao212Sydney Technical High
34Joseph Wang209Sydney Technical High
35Bilal Ibrahim207Sydney Technical High
36Bonnie Qu204Chatswood High Reserve
St George Girls High Reserve
37Oscar Yao202.5Sydney Technical High
38Matthew Yang198Tempe High
Caringbah High Reserve
39Angelene Tan191Tempe High Reserve
40Andy Ding180++Tempe High Reserve

2012

RankStudent NameMarkSchool
1Leona Jiao256+James Ruse Agricultural High School
2Jenny Wang236+North Sydney Girls High School
3Nikki Yao220+St George Girls High School
4WeiMen Huang190+Sydney Technical High School Reserve
5Kai Min Lin190+Tempe High School
6Esther Zhong271.6North Sydney Girls High School
7Earl Kwok267.5James Ruse Agricultural High School
8Louise Cai266.75James Ruse Agricultural High School
9Bowen Dong266.51North Sydney Boys High School
10Lydia Wibawa266.37North Sydney Girls High School
11Eden Ding264.62James Ruse Agricultural High School &Newington 100% Scholarship off
12Jessica Wei261North Sydney Girls High School& Meriden Scholarship 100% offer
13Jessica Wei261Meriden 100% scholarship
14Stephanie Yang258North Sydney Girls High School
15Heidi Fang257Northern Beach Secondary College Manly Campus
16Leo Yu255.3James Ruse Agricultural High School
17Kenny Chen252.92Sydney Boys High School& Newington Scholarship 100% Offer
18Jessica Wang*247North Sydney Girls High School
19Angela Dai246.8North Sydney Girls High School
20Chris Zeng245North Sydney Boys High School
21Kevin Wang*241.7North Sydney Boys High School
22Welton Tran238.7Baulkham Hills high School
23Wilson Li238North Sydney Boys High School
24Bonnie Hong237.7North Sydney Boys High School
25William Chang236.8North Sydney Boys High School
26Mary Duan231Sydney Girls High School
27Yingqi Huang230Hornsby Girls High School
28James Huynh230North Sydney Boys High School, Baulkham Hills High School Reserve
29Kevin Zeng229Sydney Boys High School
30Erica Liu228.73Sydney Girls School
31Katherine Yin228Sydney Girls High School
32Mikayla Li227.5Sydney Girls High School
33Cheryl OU Yang227.5Sydney Girls High School
34Kaisi Zeng226North Sydney Girls High School
35Jasmin Luo221.81Sydney Girls High School
36Julia Chen220.78St George Girls High School
37Tina Dai219.9Sydney Girls Reserve,Hurlstone Agricultural High School
38Alexander Migdalias219Fort St High School
39Max Xiang217.49Caringbah High School
40Marco Lau217Caringbah High School
41Henry Yin216Caringbah High School
42Jordon Shen215.37Sydney Technical High School
43Vanessa Rehm211.22Gosford High School
44Kenny Zhong210Sydney Technical High School
45Linda Lin209.77St George Girls High School
46Jessie Kuang208.9St George Girls High School
47Ethan So208Sydney Technical High School
48Bill Li208Caringbah High school
49Kevin Wang (2)208Penrith High School
50Andie Lin207Sydney Technical High School
51Sampson Xie205.25Sydney Technical High School
52Jacqueline Har*205.2St George Girls High School Reserve
53Jerry Lan*205Sydney Technical High School
54Jack Yeap203Sydney Technical High School
55Siqi Yang199.55Caringbah High School
56Olympia Schulte*196Gosford High School
57Kailin Chui195.66Rosebay Secondary College (Caringbah High School Reserve)
58Wilson Tang195.5Tempe High School
59Edward Han195Tempe High School
60Grace Wu194Caringbah High School Reserve
61Fiona Feng193.11Tempe High School Reserve
62Adrian Lin193Tempe High School
63Kunbo Kim193Tempe High School, Sydney Technical High School Reserve
64Patrick Jiang189Sydney Secondary College Balmain Campus
65Reem Wehbie187Tempe High School Reserve
66Jonathan Teoh178Sydney Technical & Tempe Reserve
67Jonathan Teoh178Sydney Technical & Tempe Reserve
68Jasmin Liu165Rosebay Secondary College Reserve
69Adrian Hung155Sydney Technical School Reserve
70Alexander Choon*Sydney Technical Boys High School Reserve
71Kylin ChangCaringbah High School Reserve
72Darren ChengTempe High School,Sydney Technical (Caringbah Reserve)
73Elly ZhangSt George Girls High School
74Daphne LiCaringbah High School (St George Girls High School Reserve)

2011

RankStudent NameMarkSchool
1Nicole Ou255James Ruse
2Andy Lu249.5Sydney Boys
3William Yu248North Sydney Boys (James Ruse Waiting list)
4Katherine Liu238.86North Sydney Girls
5Eddy Xiong238.5Sydney Boys
6Daniel Hu235.1Sydney Boys
7Amanda Zhong235.1North Sydney Girls
8Harvey Luo234Sydney Boys
9Tony Liu234North Sydney Girls
10James Li233Sydney Boys
11Anthony Xiao231.24Sydney Boys
12Sharon Liu228.19North Sydney Girls
13Sarah Ng227Sydney Girls
14Billy Lam226.58Sydney Technical High School
15Linda Gao222.6Sydney Girls (North Sydney Girls Reserve)
16Flora Long220.58St George Girls
17Harvey Lin220Fort Street High School (Sydney Boys Reserve)
18Richard Shi217.97Fort Street High School
19Jamin Chen213.6Sydney Technical High School
20Liang Pan211Chatswood High School (Normanhurst Boys High School Reserve)
21Emily Lau207.73St George Girls
22Terry Yang207Ryde Secondary College
23Stella Zhou205.36St George Girls
24Frank Chan205.21Manly Selective Campus
25William Chen205Sydney Tech
26Pearl Lei200.31Caringbah
27Lina Lin197.13Caringbah
28Henry Zhan196Tempe High School (Caringbah Reserve)
29Calvin Ching195Tempe offer, Sydney Tech (Caringbah Reserve)
30Casey Lin191Alexandria Park offer, Tempe Reserve
31Nancy Li170Rose Bay Secondary Colledge (Alexandria Park waiting list)
32ShiYu Wang169.65Alexandria Park Reserve
33StephanieSydney Girls (100% Reddum House Scholarship
Close Menu